Dorota StalińskaFilm

Białe tango

 

serial tv: Białe tango 
odc. 2 - Na pół etatu
odc. 3 - Klucz
odc. 4 - Choroba serca
odc. 8 - Oferta
Reż. Janusz Kidawa
Rola: Ewa - Teresa
Rok: 1981

ZOBACZ fragment 1  - Klucze
ZOBACZ fragment 2  - Epizody
ZOBACZ wspomnienia 

 

 


„Białe tango” to wyjątkowy serial w historii polskiej telewizji, o którym wnikliwie napisała Monika Talarczyk-Gubała w książce „Biały mazur”. Scenarzystką serii była Maria Nurowska, która poświeciła uwagę ośmiu kobietom - w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, zajmującym różne stanowiska w jednym zakładzie pracy. Każdy odcinek opowiadał innej bohaterce, która pojawia się mniej lub bardziej epizodycznie w innych częściach opowieści.

Dorota Stalińska w roli Teresy jest bohaterką 3 odcinka pt. Klucze To historia sekretarki, młodej mężatki w ciąży, która zmaga się z brakiem własnego mieszkania, z niedojrzałym mężem, egoistycznymi teściami etc. Dziewczyna mimo trudności wykazuje prawdziwy hart ducha, choć nieraz widzimy, że czuje się samotna. Rozstając się na czas jakiś z mężem, usiłuje radzić sobie i wówczas może liczyć na wsparcie koleżanek z pracy. Wreszcie dostaje mieszkanie, rodzi dziecko i godzi się z mężem. Ale jej życie przyszłe nie będzie zapewne tak idealne jak oczekiwalibyśmy.

Dorota Stalińska w tym serialu to już ukształtowana aktorka – wielobarwna emocjonalnie. W swej interpretacji Teresy łączy kobiecą siłę w zmaganiu się z codziennością z wrażliwością młodej zakochanej dziewczyny i nowoczesnym modelem aktywnej, wysportowanej przyszłej matki.

Teresę możemy spotkać jeszcze w odc. 2/ 4 /8. Z tych epizodów dowiadujemy się przede wszystkim o Teresie-matce, ale potwierdza się też pogodne usposobienie postaci.