Dorota Stalińska

Co nowego?

 

 

  Zapraszamy na Fan Page na Facebooku:

 https://www.facebook.com/dorota.stalinska

 

KWIECIEŃ 


WIELKANOC 2017

Życzę wszystkim Państwu miłych, dobrych, rodzinnych, spokojnych i radosnych dni świątecznych… 
Spędzonych z tymi, których kochacie, którzy Was kochają… 
i z tymi, dla których w codziennej gonitwie brakuje Wam czasu, 
a którzy tak bardzo na Was czekają.

Dorota Stalińska


Oblicza ciszy

Świat zrobił się okropnie nerwowy i hałaśliwy, ciagle się spieszymy pędzimy… otoczeni kakafonią dźwięków, wrzaskliwą muzyką, wrzaskliwymi reklamami… ludzie już też nie mówią tylko krzyczą… jakby bali się ciszy, jakby bali się zostać na chwilę z samym sobą, ze swoimi myślami, ze swoimi odczuciami…. A czasem warto wyłączyć dźwięki, odciąć się od chaosu i wsłuchać się w ciszę… choć cisza bywa różna… nieraz dobra, nieraz zła.

Czasem cisza bywa bardzo trudna. Taka cisza to czekanie… czekanie, które z normalnego radosnego przeradza się w strach, bezsilność i rozpacz…. Obijasz się jak zamknięte w klatce zwierzę od ściany do ściany… liczysz sekundy, minuty, godziny… powtarzasz jak mantrę: „nic się nie stało, on przyjdzie, przyjdzie, zadzwoni, za chwilę, za moment „... a cisza gęstnieje wokół ciebie, rośnie, robi się coraz cięższa… otula cię, oplata…. chowasz się w nią przed światem i… cierpisz, cierpisz w ciszy… żeby potem znowu wyjść do świata i ludzi z uśmiechem. Taka cisza, choć tak bardzo boli, pozwala nam znaleźć siłę i uniknąć publicznego rozdrapywania ran zapełniającego dziś tak licznie profile na FB.. chociaż współczesny ekshibicjonizm zamiast współczucia na ogół generuje hejt. Pamietajcie, że nasze łzy wzruszają tylko tych, którzy nas kochają.

Bywa też cisza medytacyjna. Taka cisza śpiewa, gra… wtedy można rozmawiać z Bogiem, wniknąć w siebie, wsłuchać się w swoje marzenia, w swoje pragnienia, spojrzeć w lustro i przypomnieć sobie, kim się naprawdę jest… jakim jest się fantastycznym człowiekiem. Taka cisza komunikuje nas z naszą własną duchowością i z duchowością wszechświata. Najbardziej takim odczuciom sprzyja cisza nocna – ciemność wyrywa nas z codzienności, otula gwiaździstym niebem… i uświadamiamy sobie wówczas, że jesteśmy malutkim pyłkiem, że nasze problemy to drobiazgi, że warto zobaczyć świat z innej perspektywy i docenić możliwość delektowania się jego pięknem.

Ale najpiękniejsza jest cisza odświętna, którą celebrujemy spełnienie kolejnego marzenia, poczucie sukcesu, wyjątkowość chwili czy też jakiegoś wydarzenia. Ja kocham tę niezwykłą ciszę w teatrze po przedstawieniu… kiedy milkną brawa, widzowie wychodzą, gasną światła…. i ja zostaję przez chwilę sama w ciemnej, pustej przestrzeni sceny … w ciszy pełnej spełnienia, radości i poczucia dobrze wypełnionego twórczego obowiązku… poczucia sukcesu… poczucia magicznego porozumienia między mną a widownią. To naprawdę jest cudna cisza. I takiej ciszy Państwo też życzę.


 

Niedziela z .... Dorotą Stalińską w archiwum NINATEKI

Ci z Państwa, którzy nie mieli okazji zobaczyć programu w TV Kultura "Niedziela z .... Dorotą Stalińską", teraz jest możliwość nadrobienia zaległości. - dzięki NINatece, cyfrowemu archiwum polskiej kultury. Zachęcamy do obejrzenia! POPATRZ

 

 

11.04.2017g.19:00 Nadwiślański Świt
Wieczór literacki z Dagmarą Andryką poprowadzi DOROTA STALIŃSKA

POCZYTAJ

Dorota Stalińska będzie gospodynią spotkania i przeczyta fragmenty książki
"TRĄF, TRĄF, MISIA BELA".
 VIDEOZAPROSZENIE 

 

BÓL * BÓG *BLISKOŚĆ

Ból jest częścią naszego życia, tak jak radość i szczęście. Ból fizyczny i ból psychiczny. Gdybyśmy nie odczuwali nigdy bólu, nie wiedzielibyśmy jednak, jakim szczęściem jest stan bezbolesnej równowagi zarówno ciała jak i duszy. Przy czym ból duszy jest znacznie trudniejszy do opanowania i zostawia na ogół dotkliwsze blizny. Uświadamiałam to sobie wielokrotnie, leżąc w szpitalu po kolejnych operacjach czy wypadkach... I zawsze powtarzałam jak mantrę: Moja siła polega na tym, że umiem się podnosić… i podnosiłam się.

Podnosiłam się, dziękując Bogu za to, że mi na to pozwolił. Ból na ogół przybliża nas do Boga, przypomina nam o Nim… na przemian obwiniamy Go o ten ból albo wzywamy jego pomocy, albo bluźnimy jak Hiob… ale zawsze odnosimy się do Niego. I On zawsze jest przy nas, czuwa nad nami, towarzyszy nam w naszej walce, wspiera nas, nie chce naszego cierpienia. To nie Bóg zadaje ludziom cierpienia, to ludzie, jakże często „w imię Boga” zadają je sobie wzajemnie. 

Refleksje o Bogu snują zarówno dorośli jak i dzieci. I często to one trafiają najbardziej w sedno. Kiedyś mój 13-letni syn zadał mi pytanie: Czy Pan Bóg jest ten sam dla wszystkich galaktyk i czy to możliwe iż ludzie wymyślili Boga, żeby nie czuć się tak bardzo samotnie. Może tak… może nie czując wystarczająco bliskości ważnych dla nas ludzi odnajdujemy się właśnie w bliskości z Bogiem. Bo ludziom zawsze potrzebne jest poczucie miłości i wzajemnej bliskości. To ono daje nam spokój, sens życia, poczucie szczęścia. I nie chodzi tu wyłącznie o bliskość fizyczną. Bywa, że żyjemy na dwóch końcach świata, ale mimo odległości czujemy wyraźnie tę psychiczną bliskość. Niestety często bywa też tak, że tej bliskości brakuje nawet tam, gdzie ludzie są blisko siebie, że mieszkający wspólnie pod jednym dachem ludzie czują się samotni. I to jest bardzo smutne. Ale do samotności wrócę przy literze S.

 

 

23.03.2017 g.19.00 ZGAGA Andrychów k.Krakowa
Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne WIOSNA W TEATRZE


 

 

25.03. g. 19.00 OLSZTYN. TEATR IM. STEFANA JARACZA 
Tadeusz RóżEwicz. Na czworAkach

 

LUTY

Szybko zmienia się świat wokół nas, a z nim wartości!  To doskonały czas, by przyjrzeć się wartościom, które nas budują i wzbogacają, a które niszczą nasze życie. Dorota Stalińska pragnie przez najbliższe kilka miesięcy podzielić się z Państwem swoją wizją rzeczywistości, podsuwając kolejne litery alfabetu, a z nimi ważne dla siebie pojęcia, uczucia, wydarzenia.
 

Agape  *  A co to ma za znaczenie * Afera 

Agape oznacza absolut miłości… miłość  bezwarunkową i  wszechobecną… miłość, która istnieje niezależnie
od sytuacji  i wszelkich uwarunkowań… miłość, której wszyscy pragniemy, oczekujemy i szukamy.
Samo  słowo  ma w sobie niezwykłą energię i moc, odczuwalną we wszystkich komórkach  naszego ciała…
Powtórzcie sobie głośno parę razy słowo A G A P E a sami  to poczujecie.
Dla mnie miłość zawsze była jest i będzie kwintesencją  życia… miłość w każdym wymiarze… w relacjach rodzinnych, przyjacielskich, damsko-męskich  czy  partnerskich. 

Bez miłości, według mnie, życie właściwie nie ma sensu…  prowadzi do samotności, depresji i nienawiści.
Dlatego właśnie mój ostatni tomik zatytułowałam: wiersze, które napisałam dla ciebie  AGAPE ...
zawiera wiersze  o miłości, dla miłości i z powodu miłości.

Ale dziś brutalny, pędzący po trupach świat , nie promuje miłości… nie zważa na miłość… pyta: 
A co to ma za znaczenie ?

Dziś świat promuje nienawiść, grafomanię, prostactwo, miernotę i chamstwo.
Dziś świat wyśmiewa uczucia i  piętnuje ich okazywanie, przekonuje, że trzeba być  twardym i bezuczuciowym.
Dziś  liczy się nie miłość, a pieniądze, kontakty i władza …  
A tam gdzie rządzi pieniądz, kontakty i władza  najważniejszą codzienną pożywką staje się afera.
Afera polityczna.. Afera społeczna… Afera  obyczajowa..  wszechobecna, kreowana przez coraz bardziej puste media Afera  - tym żyje dziś świat.

AGAPE. Miłość, zawsze miłość. 

Miłość, zawsze miłość... we wszystkich odmianach. To brzmi oczywiście banalnie (…) życie warte jest życia, kochania.

W filmach z udziałem Doroty Stalińskiej o Agape trudno, natomiast w artykułach, wywiadach znajdujemy znacznie więcej wypowiedzi Artystki o różnych wcieleniach miłości. Zachęcamy do przypomnienia sobie 2 publikacji.

Miłość zawsze miłość POCZYTAJ
Zachłanna na miłość  POCZYTAJ


AGAPE. Miłość ci wszystko wybaczy.  

Dorota Stalińska nie grywała bohaterek, którym dane było doświadczyć miłości bezwarunkowej. 

Raczej zmagały się z ciemną stroną miłości. Czasem tylko udawało się niektórym postaciom chwycić odrobinę uczucia. Uosobieniem jednej z takich dłuższych chwil prawdziwej miłości jest podróż Hanki Ordonówna, z mężem hrabią Michałem Zborowskim w filmie "Miłość ci wszystko wybaczy”. 

Wydaje się, że to jedyna tak romantyczna sekwencja filmowa w dorobku Doroty Stalińskiej.

POPATRZ 

AFERA. Utracona cześć Katarzyny Blum.
Temat afer nakręcanych przez media to temat, który Dorota Stalińska śledzi i piętnuje ze szczególnym nasileniem,
Poświęciła nawet jeden monodram dramatycznym skutkom medialnej pogoni za skandalem, jej wpływowi na życie człowieka.
Katarzyna Blum nieinteresująca się polityką przeciętna kobieta o banalnym życiorysie, zostaje wplątana w kryminalno – polityczno - medialną awanturę. Upokarzana przez policję, zaszczuta przez prasę brukową, bezbronna i opuszczona, w akcie desperacji sięga po przemoc. Z rozpaczy zabija dziennikarza atakującej ją gazety..
Współczesne historie osób wplatanych w medialno-polityczne gry nie różnią się od losu bohaterki powieści Heinricha Bölla. Tak pisze o tym sama Dorota Stalińska:
"Temat - jak fałszywe pomówienia i oszczerstwa zamieszczone w prasie niszczą życie niewinnych ludzi - przerabiamy dzisiaj na co dzień..." 
POPATRZ


                                         -----------------------------------------------------

PROGRAM "Nie ma żartów"
Dorota Stalińska mówi o języku podziałów, o nienawiści, o antykoncepcji, o świecie zdominowanym przez politykę. POPATRZ

 


 

1% dla FUNDACJI NADZIEJA
Jak co roku liczymy na Państwa wsparcie. Tym razem zachęcamy  fragmentami komiksu o bezpieczeństwie na drogach. 
KRS: 0000108710
Nr konta:  02 1240 6348 1111 0000 5118 0984

 

TADEUSZ RÓZEWICZ / NA CZWORAKACH
19-22.02.2017  Teatr Polonia
BILETY KLIKNIJ

"Pelasia (Dorota Stalińśka). Ona, jako jedyna mocno stąpa po ziemi. Ma przyziemne potrzeby i w przyziemny sposób traktuje mistrza. Dba o dom, muzeum, o ład i porządek. Za życia Laurentego przynosi zupę, a po jego śmierci nakazuje „turystom” nałożyć papcie, bez których nie mogą przekroczyć progu muzeum. Pelasia budzi mnóstwo pozytywnych emocji, ironia w jej głosie i inteligentne odpowiedzi to clue tej postaci."

 

STYCZEŃ 

Właśnie mamy piękną zimę – mróz i śnieg za oknem. Tę bajkowość „podbijemy” w styczniu lirycznie – oczywiście wierszami Doroty Stalińskiej.

 

 

Tak szybko mija czas! Mój Boże! Już znowu Nowy Rok!

 

Życzę Państwu dzisiaj:

Miłej zabawy – tym, którzy bawić sie zamierzają.

Spokoju - tym, którzy tego spokoju nie maja.

Ukojenia – tym, których dusza rozwichrzona.

Radości – tym, których dusza radości spragniona.

A nade wszystko

Bliskości – tych, których kochacie.

Pewności - że mając ich przy sobie

Cały świat przy sobie macie.

I wiary – która z Nowym Rokiem bierzy...

Że to, jakim ten rok będzie –

To w ogromnej mierze

od Was samych zależy.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ARCHIWUM 

ROK 2016

ROK 2015

ROK 2014

ROK 2013

ROK 2012

ROK 2011

ROK 2010 cz.3

ROK 2010 cz.2

ROK 2010 cz.1

ROK 2009

ROK 2008