Dorota StalińskaFilm

Debiutantka

 

Film: Debiutantka 

Reż. Barbara Sass

Rola: Ewa Orzechowska

Rok: 1981

 

 

"(...) Ewa, laureatka konkursu mło­dych architektów, odrzuca propozycję wyjazdu do Fran­cji i wyrusza na Wybrzeże, aby pod okiem mieszkającego tu mis­trza sprawdzić praktycznie to, czego się nauczyła na studiach. Prosto z dworca jedzie - jak większość przy­byszów - pod Pomnik Poległych Sto­czniowców.

Wytarte dżinsy, sztruksowa kurtka, plecak. Dorota Stalińska przypomina raczej chłopca niż młodą kobietę. Ro­gowe okulary dodają jej powagi. „Jestem przesadnie ambitna i prze­sadnie samodzielna" - wyznaje Ewa w chwili szczerości. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Barbara Sass-Zdort i Dorota Stalińska dyskontują sukces „Bez miłości". Znów młoda, zdolna dziewczyna za jednym zamachem pragnie wspiąć się na szczyt zawodo­wej kariery. Stawia Wszystko na jedną kartę, nawet osobiste sprawy, byleby pracować ze znakomitym architek­tem. Ale postępuje bez wyrachowa­nia, cynizmu. Może dlatego, że nie ma tak bolesnych doświadczeń, jak bohaterka „Bez miłości", a może jest inna.

Dorota Stalińska ma znakomitych partnerów: Andrzeja Łapickiego, Bo­żenę Adamkównę i Elżbietę Czyżew­ską, która uległą namowom Barbary Sass-Zdort i po trzynastu latach nieo­becności przyjechała do kraju. Mamy nadziej, że na dłużej (...)"

 

FILM, 1981, Bogdan Zagroba, Cień nocy