Dorota StalińskaFilm

30 DOOR KEY (Ferdydurke)

 

Film: 30 Door Key (Ferdydurke) 

Reż. Jerzy Skolimowski

Rola: Młodziakowa

R!!ok: 1991

ZOBACZ fragment!

 

 

                                                                                                                                                          
 fot.M. Iwanicka       
                                                                                                

Film Skolimowskaiego powstał na motywach słynnej powieści W. Gombrowicza. Ta ekranizacja wzbudziła kontrowersję, jak kiedyś powieść, która demaskowała stereotypowość trzech środowisk – szkolnego, mieszczańskiego i ziemiańskiego. Reżyser tak tłumaczy tytuł:

Gombrowicz vadał swej książce tytuł, który nic nie znaczy prócz odległego skojarzenia z postacią z Sinclera Lewisa. Niestety dla zachodniego odbiorcy słowo Ferdydurke brzmi jak spolszczone imię Ferdynanda. Chcąc uniknąć takiego odczytania wpadłem na pomysł, że fonetyczny zapis FERDY-DUR-KE jest bardzo bliski THIRTY-DOOR-KEY, zaś thirty zanotowane cyfrą 30 pozwala łatwiej zapamiętać ten absurdalny układ trzech słów, gramatycznie bez sensu, czyli tak jak chciał Gombrowicz. Natomiast powstają niezłe skojarzenia, jako że bohater ma lat 30, próbuje przekroczyć drzwi (DOOR) pomiędzy niedojrzałością a dojrzałością, zaś najbardziej życzliwi widzowie być może odnajdą też i klucz (KEY)

Dorota Stalińska zagrała Młodziakową – kobietę egzaltowaną, energiczną, wiecznie zajętą aktywistkę, wyemancypowaną i nowoczesną aż do absurdu. Ale ta nowoczesność to przede wszystkim poza, podszyta drobnomieszczańską mentalnością. W tej groteskowej roli Aktorka czuje się świetnie. Używa swych środków aktorskich z emfazą, ale całkowicie świadomie.

Po obejrzeniu tej kreacji aktorskiej można zadać sobie pytanie, dlaczego w polskim kinie nie znalazło się miejsce na komediowo-groteskową Dorotę Stalińską?