Dorota StalińskaFilm

Niedzielne dzieci

 

Film: Niedzielne dzieci 

Reż. Agnieszka Holland

Rola: Grażyna 

Rok: 1976

ZOBACZ fragment!

 

 

 

 

„Niedzielne dzieci” to znakomity, ale zapomniany film Agnieszki Holland, która podejmuje trudny temat adopcji w Polsce lat 70-tych. To opowieść o rozpaczliwej próbie „zdobycia dziecka” wszelkimi sposobami. W efekcie adopcja staje się nielegalną transakcją finansową z wykorzystaniem młodej, niezamężnej kobiety jako surogatki.

Dorota Stalinska gra Grażynę - koleżankę Jolanty Górki, która zdecydowała się sprzedać swe dziecko młodemu małżeństwu. Dziewczyny mieszkają w hotelu pracowniczym, we wspólnym pokoju, w którym „rządzi” dynamiczna Grażyna. To ona ostrzega przed ewentualnym oszustwem małżonków, ale też przytomnie szacuje wartość dziecka, to ona pozbywa się biologicznego ojca, ona dba o przyszłą matkę. I to ona wspiera dziewczynę, gdy ta zostaje oszukana przez małżeństwo, które rezygnuje z „zakupu” niemowlęcia.

Postać grana przez Dorotę Stalińską to z pewnością postać intrygująca. Pragmatyczna i opiekuńcza. Wulgarna i wrażliwa. To prosta dziewczyna - ostrożna, silna, z sercem i zdrowym rozsądkiem.