Dorota StalińskaFilm

Roman i Magda

 

Film: Roman i Magda 

Reż. Sylwester Chęciński

Rola: Majka, koleżanka Magdy ze studiów

Rok: 1978

ZOBACZ fragment!

 

 

 

 

„Roman i Magda” to dramat psychologiczno-obyczajowy, zawierający podwójną relację małżonków o kryzysie ich małżeństwa, prowadzącym do tragicznego finału. To również portret kobiet końca lat 70-tych.

Dorota Stalińska gra Majkę, koleżankę Magdy ze studiów. Dziewczyny mieszkały razem w akademiku, potem wynajmowały wspólne mieszkanie. Przyjaciółki reprezentują model młodych wyzwolonych kobiet, które nie chcą powielać stereotypów. Są nieobliczalne, seksualnie wyzwolone, wyluzowane i czasem okrutne. Młode buntowniczki „kończą” jednak jak większość kobiet - w małżeństwach.

Magda zostaje żoną, tkwiącą przy mężu, który ja poniża, lekceważy. Głęboko samotna coraz bardziej odcina się od uczuć i szuka sposobu na uzależnienie Romana od siebie.
Majka zaś zagrzebuje się w pieluchach, wciąż energiczna, wygadana, ale już uwikłana w codzienne troski młodej matki. Usposobienie dziewczyny pozwala jej odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej, której nie odbiera jako przegranej.

Ta rola Doroty Stalińskiej to synteza ról młodych kobiet u progu życia. Maja łączy w jedno postacie z filmów: „Wesela nie będzie”, „Niedzielne dzieci”, „Białe tango”. Jest przygotowaniem do filmów Barbary Sass.