Dorota StalińskaFilm

Świat Walerego

Film: Świat Walerego

Reż.: Mariusz Kamiński

Rola: Genia, matka Walerego

Rok: 2013

 

"Świat Walerego” to miniatura fabularna, łącząca dramat, kryminał, a nawet elementy horroru. Została zrealizowana w ramach kina niezależnego 

"W tym filmie mamy okazję zobaczyćz surrealistyczny i groteskowy obraz ludzkich pragnień, losy tytułowego Walerego, jego ukochanej matki i kilku przypadkowych, choć jakże niezwyczajnych osób. Po śmierci Sławka – ojca Walerego, rodzina wyrusza na poszukiwanie swojego miejsca na ziemi. Niespodziewanie trafiają do starego domu, pełnego tajemnic i nieoczekiwanych wydarzeń. Od tej chwili nic nie jest takie, jak się wydaje.Losy mieszkańców domu łączą się w jedną wspólną historię - wielce niebanalną i dla niektórych tragiczną w skutkach.”

Dorota Stalińska gra Genię, matkę Walerego. Kobietę w wieku biblijnym, o wyglądzie kloszardki-czarownicy, a duszy anioła. To postać wrażliwa, czuła, ale zabobonna, oderwana od rzeczywistości. Budząca strach i współczucie.

Aktorka już po raz drugi – po roli Sheli w „Eukaliptusie” - zdecydowała się na przesadną groteskową charakteryzację. Twarz aktorki wygląda jak twarz stuletniej staruszki – pooranej zmarszczkami, ale ciało tej staruszki jest nadzwyczaj sprawne. Pokonuje bramę, wdrapując się na nią.

Takich staruszek nam trzeba!