Dorota StalińskaTeatr

Tabu

 

Autor: Jacek Bocheński

Scenografia i kostiumy: Dorota Stalińska

Reżyseria: Dorota Stalińska (opieka reżyserska S. Mrowiński)

Występuje: Dorota Stalińska

Rola: Mniszka, Hiszpanka, Kobieta  

Premiera: 1977 rok
Teatr Na Woli w Warszawie

 

 

 

„Tabu” było pierwszym monodramem Doroty Stalińskiej, jeszcze we współpracy z Teatrem na Woli. Lektura dzieła Bocheńskiego od razu wyjaśnia, dlaczego młoda dynamiczna aktorka zdecydowała się na realizację tego tekstu.

To po prostu trzy monologi idealne na scenę, wyznania trzech odważnych kobiet, które złamały tabu i jawnie „zdają relację” z tego doświadczenia. Opowieści nie rozwiewają niepewności wobec motywów przyjmowania wyrzeczeń, czyli przestrzegania magicznej nienaruszalności grzesznej tajemnicy tabu. Dotyczą sytuacji, w której tabu zostaje złamane i przekroczone.

Mówią głośno o swym nienormatywnym życiu, które zostaje narażone na niebezpieczeństwo w skutek radykalnych i trudno akceptowalnych społecznie decyzji. I tak oto:
Mniszka opuszcza w czasach Świętej Inkwizycji klasztor, aby zaznać ziemskiej miłości.
Hiszpanka - „wyznawczyni” Franco - zakochuje się w komuniście.
Współczesna kobieta zostaje oszukana przez żonatego mężczyznę.

Dla aktorki zagranie trzech tak odmiennych postaci, pochodzących z różnych epok, z różnych środowisk postaci, to wyzwanie.I Dorota Stalińska samodzielnie je podjęła. Tym wyborem zapoczątkowała granie ról kobiet silnych i niezależnych oraz prace poza instytucjonalnym teatrem. 

NAGRODY:
Nagroda za monodram "Tabu" – na XII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, w 1977 roku, dla Doroty Stalińskiej  

Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy, dla Doroty Stalińskiej, za temat współczesny, rok 1979