Dorota Stalińska

Teatr

 

„Swoją karierę aktorską Dorota Stalińska rozpoczęła jeszcze podczas studiów w Warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończyła w 1976 roku. Miała już wtedy za sobą pierwsze poważne doświadczenie aktorskie, jakim było zagranie roli Lucy w „Pierwszym dniu wolności" Leona Kruczkowskiego w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Przedstawienie to zainaugurowało działalność nowej stołecznej sceny — Teatru na Woli. Spektakl stał się wydarzeniem artystycznym, a dla młodej, niezwykle żywiołowej dziewczyny był to pierwszy liczący się sukces. Nie była to sprawa przypadku, jak się później okazało.


Dorota Stalińska szybko osiągnęła pełną niezależność artystyczną. Każda kolejna rola potwierdzała jej talent i podkreślała indywidualność. Najlepszym tego dowodem bvłv nagrody, które przyznawano jej na kolejnych Toruńskich Festiwalach Teatrów Jednego Aktora - w 1977 roku II nagroda za monodram „Tabu" wg opowiadania Jacka Bocheńskiego, w następnym I nagroda za monodram „Żmija" wg opowiadania Aleksego Tołstoja. Dlaczego monodramy? Wybór przez aktorkę tej formy wypowiedzi scenicznej służył nie tylko zaprezentowaniu własnej odrębności artystycznej. Kierowała nią raczej wewnętrzna potrzeba zmierzenia się z odpowiedzialnością za cały spektakl. Ale jak się bardzo szybko okazało nie tylko monodramy przyniosły jej sukcesy”.

 

Tak o Dorocie Stalińskiej prasa pisała w roku 1980 - dzisiaj zapraszamy do podróży po teatralnych przedsięwzięciach tej znakomitej aktorki, od początków kariery aż po aktualnie grane spektakle. Recenzje i opisy przedstawień zamieszczamy sukcesywnie w dziale PRASA, zdjęcia w GALERII, w tym zaś miejscu przedstawiamy, w porządku chronologicznym, dokonania teatralne, które dzielimy na: TEATR DOROTY STALIŃSKIEJ, czyli niezależne i samodzielne produkcje aktorki, a także INNE przedstawienia, w których brała udział.

TEATR DOROTY STALIŃSKIEJ to przedstawienia: „Tabu”, „Żmija” (grana z dużym powiedzeniem do dziś, aktualnie w repertuarze), „Utracona cześć Katarzyny Blöm”, „Próba”„Zgaga” (aktualnie w repertuarze), „Love me tender”

 

Zapraszamy do zapoznania się z całym teatralnym dorobkiem Doroty Stalińskiej.