Dorota StalińskaTeatr

Utracona cześć Katarzyny Blum

 

Autor: Heinrich Böll

Scenografia i kostiumy: Dorota Stalińska

Reżyseria: Dorota Stalińska

Występuje: Dorota Stalińska

Rola:
Katarzyna

Premiera: 1979 rok
Teatr: Teatr Na Woli w Warszawie

 ZOBACZ fragment!

 

 

 

 

NAGRODA: nagroda za monodram "Utracona cześć Katarzyny Blum" wg Heinricha Bölla - na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu w 1979 roku, dla Doroty Stalińskiej

„To, co Böll opowiada, jest czasem lepsze, a czasem gorsze. Ale zawsze trafiało i trafia w samo serce niemieckiego ducha czasu. Tak jest też z historią o „Utraconej czci Katarzyny Blum" - napisał słynny krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki po ukazaniu się opowiadania w 1974 r.  

Historia Katarzyny - dziewczyny, która dostawszy się przypadkiem w tryby policyjnego śledztwa i jednocześnie pod ostrzał prasy bulwarowej, z rozpaczy zabija dziennikarza atakującej ją gazety - jest jednym z największych bestsellerów niemieckiej literatury.

Tytułowa bohaterka, nieinteresująca się polityką przeciętna kobieta o banalnym życiorysie, zostaje wplątana w kryminalno – polityczno - medialną awanturę. Upokarzana przez policję, zaszczuta przez media, bezbronna i opuszczona, w akcie desperacji sięga po przemoc.

Współczesne historie osób wplatanych w medialno-polityczne gry nie różnią się od losu bohaterki powieści Heinricha Bölla. Tak pisze o tym sama Dorota Stalińska:
"Temat - jak fałszywe pomówienia i oszczerstwa zamieszczone w prasie niszczą życie niewinnych ludzi - przerabiamy dzisiaj na co dzień..."

Katarzyna Blum to dowód, że Dorota Stalińska jest mistrzynią ról Kobiet Uwikłanych.

 

NOWOŚĆ!

Bunt Katarzyny - recenzja