Dorota StalińskaFilm

Wahadełko

Film: Wahadełko

Reż. Filip Bajon

Rola: Laskowska, kobieta z Komitetu Wojewódzkiego

Rok: 1981

ZOBACZ fragment!

 

 

 

 

 

 

kadr z filmu

Wahadełko to w żargonie lekarskim nazwa epilepsji. Jej atak można bowiem wywołać, wprawiając w wahadłowy ruch jakiś przedmiot przed oczami chorego. Główny bohater filmu Filipa Bajona, trzydziestokilkuletni Michał, większość czasu spędza w łóżku. Cierpi na padaczkę, depresję oraz inne schorzenia. I on także ma swoje prywatne "wahadełko".  (www.filmpolski.pl)

Film trwa niespełna godzinę i rozgrywa się w kręgu trzech osób: matki i dwojga jej dorosłych dzieci. To studium dysfunkcyjnej rodziny z socjalistycznym aktywizmem w tle. 
Do tego dziwnego pełnego napięć, pretensji, uzależnień świata wkracza niczego nieświadoma Laskowska, kobieta z Komitetu Wojewódzkiego - Dorota Stalińska.

Laskowska pojawia się w domu Szmańdów, aby zaproponować - z okazji dnia kolejarza - benefit przodowniczki pracy – Emilii Szmańdowej. Laskowska zostaje jednak „wpuszczona w maliny” przez rodzeństwo. Nerwowo machając zegarkiem na łańcuszku jak wahadełkiem próbuje radzić sobie z sytuacją Rozmowa Laskowskiej i rodzeństwa demontuje w groteskowym stylu mit wzorcowej kobiety socjalizmu i sam mechanizm propagandy.

Dorota Stalińska jest znakomita jako pretensjonalna, wystrojona w kołnierz z lisa, ideologicznie poprawna, zasadnicza, nadgorliwa urzędniczka z PRL- u.