Dorota StalińskaTeatr

Złoty chłopak

 

autor: Clifford Odets

reżyseria: Maciej Dejczer

teatr: TEATR TV

premiera: 1994 rok

Rola: Lorna

 

 

Telewizyjna wersja najgłośniejszej sztuki amerykańskiego dramatopisarza i jednocześnie aktora. Clifford Odets (1906-1963) należał do czołowych przedstawicieli tzw. Literatury proletariackiej w Stanach Zjednoczonych.

Opowieść o "Złotym chłopcu", młodym Amerykaninie goniącym za sławą i bogactwem, to jednocześnie historia nie spełniającego się w rzeczywistości, wszechogarniającego "amerykańskiego snu" o karierze i miłości. Dla tego mitu chłopak poświęca talent muzyczny, wpojone w domu zasady moralne. Zderzenie tych wartości z bezlitosnymi prawami machiny producencko-reklamowej prowadzi do tragicznego finału.


Dorota Stalińska zagrała Lornę. To rola silnej kobiety - związanej z dojrzałym mężczyzną - którą jednak łączy rownież trudne uczucie z młodszym od niej partnerem. Chłopiec fascynuje kobietę swą wrażliwością, talentem. Oboje są dla siebie wsparciem w świecie, w którym trzeba poświęcić talent pianistyczny albo miłość - dla kariery czy wygodnego życia.

Dorota Stalińska w tej inscenizacji ma dwóch znakomitych partnerów – Jana Nowickiego i Bartłomieja Topę, wówczas zaczynającego aktorską karierę.